Wibracje przenoszone na kierownicę - nie półoś i nie felgi

<<

karolc

Dołączenie: 29 Maj 2018 12:59

Post 29 Maj 2018 13:18

Wibracje przenoszone na kierownicę - nie półoś i nie felgi

Witam Szanownych kolegów,

mam taki oto problem, za którego sukcesywne rozwiązanie stawiam butelkę dobrego "płynu chłodzącego".

Zacznijmy od modelu: Insignia 2012 130koni, 96kw, manual, przebieg 129.000

Otóż podczas jazdy w prędkościach 120-160 km/h pojawiają się wibracje na kierownicy. Można by rzec, że takie, jak przy niewyważonych kołach, ALE koła są wyważone, felgi są proste, sprawdzone, przełożone także na inne auto itp. itp. Wykluczyć można zatem winę kół. Wibracje nie występują zawsze, ale ostatnio coraz częściej, występują przy pewnych prędkościach, czasem zanikną, a czasem podczas jazdy np. przy 140km nagle się pojawią.

Pewien znajomy z ASO stwierdził, że to na 90% wina prawej półosi, która ponoć w insigniach lubi siadać. No więc wymieniłem prawą półoś... a później lewą, bo to nie ustało. I wiecie co? He-he, dalej wibruje! ;-) Oczywiście faktycznie w serwisach kilka osób stwierdziło, że faktycznie komuś też tak wibrowało i wymiana półosi pomogła. Ale tu nie.

Co to może być? Ja obstawiam luz na drążku kierowniczym etc. bo szczerze mówiąc nie mogę doszukać się jakiejś oczywistej wady.

Bardzo serdecznie proszę o pomoc. Tak jak wspomniałem na początku. Za pomoc w sukcesywnym rozwiązaniu problemu z chęcią odwdzięczę się.
<<

Alex

Awatar użytkownika

Administrator

Dołączenie: 19 Sty 2013 00:00

Miejscowość: Iława

Post 29 Maj 2018 19:27

Re: Wibracje przenoszone na kierownicę - nie półoś i nie felgi

viewtopic.php?f=10&t=139&hilit=tuleja
Tuleje + wyważenie kół w teście drogowym i powinno być ok.

Forum Opel Insignia poleca:

<<

karolc

Post 29 Maj 2018 21:55

Koła już były wyważane, czy po wymiane tulei jest to sens robić jeszcze raz? Dodam jeszcze, że po zrobieniu geometrii drgania są większe i częstsze.

Dzięki z góry za info.
<<

Alex

Awatar użytkownika

Administrator

Post 29 Maj 2018 22:42

Ale wyważone w teście drogowym czy na zwykłej maszynie ? Jeżeli nie wymieniałeś tulei na wzmacniane, a nie wspomniałeś o tym, to należałoby je wymienić.
Jednym pomaga wyważenie kół, drugim wymiana tulei, trzecim wymiana półosi, czwartym kupno nowych opon, piątym sprzedaż samochodu. Także na tą dolegliwość jest kilka wariantów.
<<

karolc

Post 30 Maj 2018 08:31

17" zimowe były na teście drogowym i dalej drgało. Letnie 18" bez testu drogowego - też drga. Po geometrii nawet więcej - jak wspomniałem.

Ok - sprawdzę tuleje. Dzięki za info.
<<

Andrew

Awatar użytkownika

Dołączenie: 13 Lis 2010 11:09

Miejscowość: Elbląg

Post 31 Maj 2018 06:10

Tak jak napisał Alex jeśli nie masz tulei wzmocnionych to zrób to pilnie i zobacz czy pomoże. Mnie ze 4 lata temu pomogło :)
A propos, a koła sprawdzane na innym aucie nie przenosiły drgań? Bo jeśli nie to jasne, że trzeba znaleźć problem w podzespołach Insi. Luz na kierownicy raczej bym wykluczył przy tym przebiegu.
Daj znać po rozwiązaniu problemu!
COSMO cdti, 160 kucy, X.2010, 6,8l/100km
<<

karolc

Post 31 Maj 2018 12:32

Panowie,

poprosiłbym tylko o pomoc w nazewnictwie wymienianych części. Mówimy tu o wymianie tylnych tulei przednich wahaczy?
<<

Alex

Awatar użytkownika

Administrator

Post 31 Maj 2018 14:04

Tak.
<<

karolc

Post 31 Maj 2018 16:26

Zatem przystąpimy do wymiany. Oczywiście od razu dam znać, czy to pomogło. Mam nadzieję, że ten przykład posłuży także za wzór co robić, gdy półosie i koła są dobre, a kierownica dalej żyje swoim życiem.
<<

karolc

Post 04 Cze 2018 20:57

Panowie,

a co z przednimi tulejami z przodu? Trzymać się wersji, że tylko tylne tuleje z przodu wymieniamy?
Następna

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Zawieszenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości