System AFL "sprawdź układ adaptacyjnych reflektorów"

<<

frembud

Dołączenie: 11 Maj 2013 14:49

Miejscowość: Polkowice

Post 01 Wrz 2013 11:11

System AFL "sprawdź układ adaptacyjnych reflektorów"

witam koledzy, sprawdzałem wszelkie tematy i problem jest chyba za młody wraz z autami których dotyczy.
kupiłem samochód w maju już z tym błędem. na wyświetlaczu wyświetla się komunikat "sprawdź układ adaptacyjnych reflektorów". Błąd uruchamia się bardzo często, ale nie zawsze. Jeżeli świeci się błąd, to działa system automatycznych światel (zmiana dziennych na mijania i odwrotnie , oraz automatyczne włączanie świateł drogowych- system działa, zapala się niebieska kontrolka tylko brak faktycznej zmiany), działa prawidłowo system doświetlania zakrętów
jak nie wyświetli błędu, system AFL działa we wszystkich zakresach.
-przy zakupie spalona była jedna H11- wymieniłem obie ale nie pomogło
-diagnostyka w ASO- jeden z salonów we Wrocławiu stwierdził brak komunikacji z modułem, diagnoza- wymienić obie lampy i oba sterowniki koszt ok 15 tys
=dla pewności wymieniłem oba żarniki( w swoim W203 przy słabych żarnikach mam od razu problem z komputerem)- nie pomogło

ostatnio zaobserwowałem dwie prawidłowości:
1. jeżeli odpalam samochód nocą lub w garażu( tryb nocny) system uruchamia się prawidłowo i działa do czasu do kiedy nie przełączy się w tryb dzienny( wtedy prawie natychmiast wyświetla i błąd i system przestaje działać) na mój rozum może to wskazywać na bląd czujnika zmierzchu, jeżeli ma on więcej funkcji niż włącznik wł/wył,
lub na jakiś bląd świateł do jazdy dziennej LED, ale wszystkie ledy świecą
2.jeżeli (w trybie nocnym ) odpalam samochód bezpośrednio bez zwłoki, system odpala się prawidłowo, jeśli czekam z włączonym zapłonem aż zgasną wszystkie kontrolki(brak błedu)i dopiero wtedy odpalam, uruchamia się błąd, co może sugerować problemy z napięciem( napięcie znamionowe 11,4V napięcie ładowania 14,6V)

proszę o sugestie co i jak mogę sprawdzić, jakie elementy wchodzą w grę, lub kto w okolicy dolnego śląska (Wrocław-Zielona Góra) mógł by to mądrze ogarnąć.

sprawdziłem jeszcze jedną rzecz. Włączając samochód na swiatłach mijania system AFL dizała bez błędu. przełączając na postojowe (ledy) uruchamia się bląd.
w jaki sposób to sprawdzić, bo to znaczy że albo moduł albo któraś lampa a dokładniej ledy.
<<

frembud

Post 02 Wrz 2013 07:13

Re: system AFL -sprawdź układ adaptacyjnych reflektorów

na mijania nie działa w pełni AFL, ale działa ręcznie zmiana na długie. opisane przypadki potwierdzają że to nie wina czujnika zmierzchu, tylko świateł do jazdy dziennej.
jeśli jest noc, świadła zapalają się na automacie i działają w pełnym zakresie. problem pojawia się gdy pozostają tylko ledy.

Forum Opel Insignia poleca:

<<

Adaxis

Dołączenie: 30 Cze 2013 00:31

Miejscowość: Kraków

Post 02 Wrz 2013 09:59

Za Wikipedią: AFL, funkcje inteligentnych reflektorów to:
1. światło miejskie - mniej niż 50 km/h, szerszy promień o mniejszym zasięgu pomaga kierowcy dostrzec przechodniów na skraju drogi
2. światła strefy pieszych - między 5 a 35 km/h, obszar świecenia obu reflektorów rozszerza się o 8 procent z każdej strony
3. światła na drogę krajową - między 50 a 100 km/h, tzw. światła mijania
4. światło autostradowe - powyżej 100 km/h, większa moc (z 35 do 38 W) poprawia widoczności
5. oświetlenie na złe warunki pogodowe - promień światła reflektorów skierowany jest bardziej w stronę boków drogi (w mniejszym stopniu w lewo), aby lepiej doświetlić linie na jezdni. Dla zmniejszenia ryzyka oślepienia w systemie AFL lewy reflektor ma mniejszą moc (z 35 do 32 W). O widoczność dba podniesiona moc prawego reflektora (z 35 do 38 W).
6. doświetlenie zakrętów - "rozjaśnia" obszar po prawej lub lewej stronie auta nawet pod kątem 90 stopni. Funkcja ułatwia manewrowanie np. na nieoświetlonych dojazdówkach. Uaktywnia się kiedy samochód jedzie wolniej niż 40 km/h, a kierowca mocno skręci kierownicą lub włączy kierunkowskaz.
7. doświetlanie zakrętów w czasie jazdy
8. światła drogowe - zamiast świecić asymetrycznie, oświetlają pełną szerokość drogi. Ich moc również wzrosła z 35 do 38 W
9. asystent świateł drogowych - automatycznie włącza światła drogowe dla mocniejszego oświetlenia jezdni

Testuję AFL, niby wszystko gra, ale nie wiedziałem, że ma przełączać z długich na krótkie... :roll: -kontrolka zmienia kolor z niebieskiego na zielony, czy jak? Może tylko zmniejsza moc? Na jakim położeniu to działa, Auto, czy normalnie w pozycji światła drogowe? Poza tym nie dostrzegłem jeszcze poz. 9 - włączenie świateł drogowych dla mocniejszego oświetlenia jezdni? Pozdrawiam.
Cosmo 2.0 CDTI 160 KM ecoFLEX
<<

Wojtassss

Dołączenie: 27 Wrz 2012 11:20

Post 02 Wrz 2013 10:14

...
Ostatnio edytowany przez Wojtassss, 14 Gru 2013 11:47, edytowano w sumie 1 raz
<<

Adaxis

Post 02 Wrz 2013 10:20

Wojtassss napisał(a):... łopatkę od świateł pchasz do przodu.
Dzięki, nie wiedziałem :o
<<

Wojtassss

Dołączenie: 27 Wrz 2012 11:20

Post 02 Wrz 2013 10:22

...
Ostatnio edytowany przez Wojtassss, 14 Gru 2013 11:46, edytowano w sumie 1 raz
<<

Adaxis

Post 02 Wrz 2013 10:25

No to ja trochę szybciej, ale nie sam, tylko z pomocą Kolegi, dzięki! :D
<<

luk59

Dołączenie: 16 Sie 2013 20:28

Post 02 Wrz 2013 14:31

poniżej link do prezentacji działanie AFL
http://www.opelmicrosites.pl/insignia/# ... _lightning
Insignia ST
<<

alex_k

Dołączenie: 28 Mar 2012 07:01

Post 02 Wrz 2013 15:59

Re: Odp: system AFL -sprawdź układ adaptacyjnych reflektorów

Mnie działało od początku bo tak w salonie ustawili. Ale jak przypadkiem wyłączyłem prze tydzień nie mogłem dojść :-) jak włączyć. I też przypadkiem włączyłem :$

Wysyłane z mojego LT26i za pomocą Tapatalk 2
Krzysztof

Opel Insignia Sports Tourer Cosmo 2.0 CDTI

http://www.autocentrum.pl/awc/alex_kam/
<<

frembud

Post 02 Wrz 2013 18:52

koledzy, cieszę się że mój wątek rozjaśnił co niektórym drogę( tym co nie wiedzą jak włączyć AFL automat) ale odbiegacie od tematu. Wasze posty nie wnoszą nic do rozwiązania mojego problemu.
czy może mi ktoś powiedzieć gdzie jest umiejscowiony moduł AFL? i jak się do niego dobrać?
Następna

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Elektryka

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości