Co oznacza kolor płynu do chłodnic?

<<

peki

Dołączenie: 12 Lis 2014 13:18

Post 17 Sie 2015 14:52

Co oznacza kolor płynu do chłodnic?

Czy to po prostu inna temperatura, czy też różnią się one właściwościami w zależności od koloru? Ktoś wie, jak to jest?
<<

eugen

Dołączenie: 27 Lut 2015 12:41

Post 25 Sie 2015 14:38

Re: Co oznacza kolor płynu do chłodnic?

Jest to jedna z legend miejskich, oczywiście fałszywa. Kolor płynu chłodniczego nie ma tak naprawdę żadnego znaczenia. Zwykle jednak spotykane są płytny w kolorze zielonym lub niebieskim. Zawierają one najczęściej dodatki nieorganiczne. Chodzi tutaj oczywiście o większą ochronę podczas chłodzenia. Zabezpieczenie przed korozją oraz odkładaniem się kamienia kotłowego.
Szerzej piszą o tym chociażby na http://www.autotydzien.pl/plyn-do-chlod ... znaczenie/
Wydaje mi się, że artykuł ten dosyć dobrze wyczerpuje ten temat.
.sssss

Forum Opel Insignia poleca:

<<

kicaj

Dołączenie: 01 Kwi 2014 20:12

Post 25 Sie 2015 23:49

Ja mam różowy...
Poza tym trzeba uważać bo nie wszystkie są mieszalne właśnie przez dodatki
<<

aplet

Dołączenie: 01 Wrz 2015 09:35

Post 01 Wrz 2015 09:42

A ja się nad tym nawet nigdy nie zastanawiałem. I również mam różowy.
I szczerze mówiąc to zdarzyło mi się mieszać kolory, bo prostu dolewałem nowy do zbiornika. Mogłem w ten sposób zaszkodzić?
<<

rataj73

Dołączenie: 07 Lip 2014 10:45

Post 01 Wrz 2015 11:46

Nic nie uszkodzisz, obecnie wszystkie płyny i koncentraty są robione na bazie glikolu etylowego i nie ważne jaki kolor czy nazwa to wsad jest bardzo zbliżony. Można jeszcze czasami spotkać jakieś stare borygo alu czy coś w tym stylu i tego teoretycznie nie powinno się mieszać z innymi płynami, ale u mnie w pracy było mieszane nie raz i nic się nie działo.
<<

Spili

Dołączenie: 14 Kwi 2015 14:03

Post 03 Wrz 2015 12:00

Kolor to tylko kosmetyka...
Utarło się że czerwony to niby g12 a żółty to tzw Longlife (jak STP czy Dynagel)
Zielone najbardziej popularne.
A wszystkie mieszalne ze wszystkimi...
<<

Endovan

Dołączenie: 08 Lut 2018 11:02

Post 08 Lut 2018 11:47

Wielu kierowców podczas uzupełniania płynu chłodniczego kieruje się jego kolorem. Jest to ryzykowne posunięcie, gdyż obecnie nie ma żadnych wytycznych dla producentów, co do stosowania barwników. Zdarza się jednak, że płyny typu IAT rozpoznać można po charakterystycznym, zielonym lub niebieskim kolorze. Płyny organiczne z reguły przyjmują inne kolory, np. pomarańczowy czy różowy. Zabarwienie płynu można jednak traktować tylko jako wskazówkę wymagającą potwierdzenia z wiarygodnych źródeł. Nieumyślne wymieszanie płynów o różnych dodatkach antykorozyjnych może na dłuższą metę doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika.
<<

AdamGral

Dołączenie: 27 Lut 2018 13:55

Miejscowość: Katowice

Post 05 Mar 2018 13:58

Kolor plynu nie ma zadnego znaczenia :)
<<

der126

Dołączenie: 15 Maj 2018 14:13

Post 15 Maj 2018 14:15

Potwierdzam, nie ma to kompletnie żadnego znaczenia :)

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Inne

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości