Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

<<

wicklow

Dołączenie: 27 Lis 2014 10:37

Post 19 Wrz 2015 12:51

WYMIANA OLEJU W AUTOMATYCZNEJ SKRZYNI BIEGÓW

Witam
Panowie i Panie mam pytanie gdzie na terenie dolnego śląska dokonywaliście wymiany oleju w automacie i czy polecacie to miejsce.

Jak pewnie się domyślacie zamierzam wymienić olej w swojej isi i szukam dobrego sprawdzonego fachowca a nie jakiegoś bajeranta jakich wielu :)
<<

geniu

Dołączenie: 22 Wrz 2015 19:02

Post 22 Wrz 2015 19:30

Re: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

witam > 150.ooo olej w skrzyni do wymiany + diagnostyka płyty sterujacej .
> nastepnie co 50.000
> wymiana tylko dynamiczna.. żadne statyczne dolewki po 3 l. itp. Jak wchodzi np. 9 l, to zleci max 8 l .. nie uda sie zlac całości .
> olej kupisz w kazdej hurtowni z olejami 20-30 zł/l / do automatu / - nie daj sie bajerowac - wspołczesne oleje sa proaktycznie takie same . Kiedys tylko cudowano i walono w rogi .
> skrzynie mozna przepłukac takim samym olejem
> jak masz filtr zewnętrzny to wymień .
Jak skrzynia nie katowana, servisiwana to odczujesz poprawę .. Moje zdanie

Forum Opel Insignia poleca:

<<

KenyBDG

Dołączenie: 21 Kwi 2014 21:27

Post 23 Wrz 2015 08:10

geniu napisał(a):witam > 150.ooo olej w skrzyni do wymiany + diagnostyka płyty sterujacej .
> nastepnie co 50.000
> wymiana tylko dynamiczna.. żadne statyczne dolewki po 3 l. itp. Jak wchodzi np. 9 l, to zleci max 8 l .. nie uda sie zlac całości .
> olej kupisz w kazdej hurtowni z olejami 20-30 zł/l / do automatu / - nie daj sie bajerowac - wspołczesne oleje sa proaktycznie takie same . Kiedys tylko cudowano i walono w rogi .
> skrzynie mozna przepłukac takim samym olejem
> jak masz filtr zewnętrzny to wymień .
Jak skrzynia nie katowana, servisiwana to odczujesz poprawę .. Moje zdanie

Nie wiem czy wiesz, ale wymiana dynamiczna przy 150kkm może pogorszyć sprawę. AF40-6 nie ma filtra zew. trzeba rozebrać skrzynie.
Opel Insignia 2.0 CDTI Sport Tourer AT
<<

geniu

Post 23 Wrz 2015 14:20

witam :: moze jest tak jak piszesz, ale dla mnie uzytkownika skrzyn biegów, wymiana oleju w automacie powinna byc normą taka samą jak w silniku .
i nie wiem co moze zaszkodzic jak zmieniam olej w automacie >>
- filtr wewnetrzny - problem jest ?? ale przy pewnym 150-200 tys. pozostawi bym go w spok.

Obecnie sama wymiana nie jest problemem opisywanym przez nawiedzonych na forach
<<

kmy

Dołączenie: 16 Lis 2014 09:03

Post 23 Paź 2015 12:33

Czytając forum Citroena natrafiłem na temat ASB. jak wiadomo, jest stosowana taka sam skrzynia jak w Oplach czyli AISIN TF-80SC, u nich zwana AM6C. Bardzo dużym zaskoczeniem dla mnie była informacje o tzw. liczniku zużycia oleju skrzyni biegów. Wartość ta jest zapisywane w sterowniku skrzyni biegów, tym elektronicznym oczywiście, i jest możliwa do odczytania i modyfikacji przez program diagnostyczny Citroena zwany Lexia lub Proxia. Serwisy koncerny PSA mają instrukcję, gdzie także jest informacja o konieczności przepisania tego licznika do nowego komputera w przypadku wymiany tego komputera na nowy lub zerowania w przypadku wymiany oleju.
Instrukcja dostępna jest tu:
https://www.dropbox.com/s/uhq5tbviawqs83d/asb.pdf?dl=0

No i teraz jak to się ma do Opla. Op-com nie posiada takiego odczytu, nawet oryginalny.
A jak jest w Tech2 czy MDI? Czy ktoś z forum ma dostęp do MDI i może to sprawdzić?
Ma to bardzo duże znaczenie w przypadku wymiany oleju, czy to statycznej czy dynamicznej.
Co prawda serwis Citroena nie rozgranicza tych dwóch czynności, tylko zaleca zerowanie licznika przy każdej wymianie, ale też ponieważ nie ma procedury częściowej wymiany w Citroenie zatem czynność wymiany w załączonej instrukcji należy rozumieć jako całościową. Koledzy z forum Citroena piszą, aby po częściowej wymianie statycznej odpowiednio tez częściowo skorygować stan tego licznika.
Tylko czy w Oplu jest to w ogóle możliwe?

Druga sprawa to olej. Podobno Oplowski jest półsyntetyczny, czy nawet mineralny a w Citoenie i Volvo syntetyk.
Cenowo to Oplowski kosztuje 50 zł za litr a w Citroenie 400zł/2litry, czyli 200 zł za litr.
W Volvo jest trochę taniej, bo za bańkę 4 litry trzeba zapłacić około 360 zł.

Wszystkie te oleje spełniają specyfikację AW-1 i są dedykowane w serwisach do w sumie tej samej skrzyni AISIN.

Jeden z użytkowników citroena zamieścił też korespondencję z firma AISIN, w której wyraźnie AISIN nakazywał wymianę oleju zakupionego w serwisie danej marki i wyraźnie zabrania mieszania oleju różnych serwisów, pomimo specyfikacji AW-1, czyli faktycznie oleje te są różne.
Cieszmy się, że mamy w sumie najtańszy olej do ASB wśród innych serwisów, ale jeśli jest mineralny, to czy ta radość jest uzasadniona?
<<

geniu

Post 23 Paź 2015 16:55

witam.... do kmy >> kolego moja informacja wynika z praktyki . Mialem z tego co pamietam 2-3 automaty . Nie miałem z automatem problemu . Pierwszy raz jak sie zabieralem za wymiane płynu , to wlasnie tutaj najwiekszy problem nastapił >> na 3 ASO kazdy miał inną koncepcje w zakresie wymian: wymieniac TAK, NIE, statycznie, dynamicznie, sposób wymiany, jaki- w jakiej cenie olej- płyn / a najlepiej wartości złota / . Filter zewnetrzny, wewnetrzny > jak ustawic auto do wymiany, diagnostyka TaK, NIE itp.... Zawsze wymieniałem dynamicznie >> czyli max ile zleci / w konwentorze zawsze pzostanie około 0.5-1 płynu ./

Przy stanie 150-200 tys ., fachman nie wymieniał mi tego wewnetrznego filtra. Nie widział przy tym przebiegu i stanie skrzyni potrzeby. Ostani raz wymieniałem z tego co pamietam PEUGEOT 407. 607 ? .. płyn do skrzyni w cenie około 20-30 zł ., Z tego co widziałem >> po wymianie diagnostyka skrzyni, Auto zagrzane na postoju, nastepnie jazda testowa i jazda w automacie >> cicho, płynnie bez szarpań, stuków .

Jak wynikało z informacji mechanika - własciciela warsztau .. napisalem j.w ... na dzisiaj nie ma problemu z płynami, wymianą . Jest wymagany program diagnostyczny do sprawdzenia skrzyni . W automacie jest płyn - nie olej / praktycznie taki sam jak we wspomaganiu / .. No i prawdziwy praktyczny mechanika a nie blacharz , lakiernik i mechanik w jednym . Z tego co zaobserwowałem, u nas ciągle jest dystans do automatów - i o tym wiedzą warsztaty .. jak złapią jelenia to go walą w rogi >> bo to automat szanowny Panie .
Jak skrzynia przeciąga, stuka, haczy itp ., to juz jest problem ... ale nalezy zacząć od wymiany płynu, diagnostyki ... a pózniej to juz kasa .
To jest moje zdanie .
<<

kmy

Post 23 Paź 2015 17:09

No fajnie, się napisałeś, tylko nie pytałem o twoje zdanie, na temat ASB.

Pytałem dokładnie dla przypomnienia, czy w Tech2, MDI można zaczytać z modułu TCM wartość zużycia oleju skrzyni biegów, tak, jak to jest w koncernie PSA?

Tylko to mnie interesuje, na inne sprawy mam własne poglądy i temat tego nie dotyczy..

I jeszcze jedno, ten płyn w przekładni to jest olej - olej przekłądniowy. W układzie wspomagania też jest olej. Z grupy olejów hydraulicznych, ze względu na zastosowanie, ale olej.
<<

geniu

Post 23 Paź 2015 17:33

nie wiem ... nie pomogę . mnie zawsze interesuje przebieg a nie % zużycie .. ps. olej to olej ... dla mnie płyn .. ale nie w tym problem ..
pozdrawiam - pytaj dalej/
<<

kmy

Post 23 Paź 2015 17:39

Pytam z czystej ciekawości, nigdzie na stronach forum opli nie spotkałem się z takim odczytem.
A w citroenie jest.

Mam automat, ale na razie 30 tys. Olej będę wymieniał nie rzadziej niż 60 tys. problemów też nie mam.
I nie mam uprzedzeń do automatu, wręcz przeciwnie, jestem ich wielkim zwolennikiem.
Także ciekawi mnie, dlaczego ta sama skrzynia (o ile w oplu tego odczytu nie będzie) ma różne programy serwisowe u różnych producentów aut.
<<

P405

Dołączenie: 19 Wrz 2011 17:01

Post 23 Paź 2015 19:17

Jutro albo w poniedziałek będę w serwisie to postaram się dowiedzieć czy mają takie możliwości.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka
PoprzedniaNastępna

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Skrzynie biegów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości